Jak oswoić szkołę?

Rozpoczęcie nauki w szkole jest niewątpliwie wielkim wydarzeniem. To przeżycie zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Towarzyszy mu wiele emocji i rozterek. Rodzice często zastanawiają się: „Czy moje dziecko sobie poradzi? Czy znajdzie kolegów? Czy podoła nowym obowiązkom?” Te i podobne pytania, nieustannie pojawiają się w ich głowach. Również dziecko, na swój sposób, przeżywa ten moment. Rozpoczyna nowy etap, ciekawy lecz zupełnie mu nieznany. Często radość i ekscytacja miesza się z lękiem, obawą, nieśmiałością, niekiedy nawet z przerażeniem.
Ktoś mógłby powiedzieć – „Nie ma co przesadzać z tym dziecięcym strachem. Przecież to tylko pierwsza klasa, początek nauki. Wszystko jest łatwe. Prawdziwa nauka zacznie się dopiero potem, no może w czwartej klasie będzie trochę trudniej, ale tak naprawdę dopiero w gimnazjum zacznie się poważna praca”. Nic bardziej mylnego. Pierwsze lata nauki w szkole, to podwaliny pod dalszą edukację. Od tego, czy dziecko będzie chętnie uczęszczało do szkoły, czy będzie czuło się tam dobrze, czy znajdzie kolegów, a także czy otrzyma wsparcie od nauczycieli i rodziców, będzie zależała jego dalsza kariera szkolna.
Pozytywne doświadczenia zdobyte w pierwszych dniach nauki to bezcenny skarb. Pomogą dziecku w budowaniu relacji z innymi, rozbudzą zapał do nauki i ciekawość świata, będą wsparciem w trudnych chwilach, gdy  będzie musiało poradzić sobie z nową sytuacją, nowymi ludźmi i nieznanym otoczeniem.
Myślę, że warto przygotować się do tych ważnych wydarzeń, by móc jak najpełniej wesprzeć naszego pierwszoklasistę. Od czego zacząć?

 

Wsparcie emocjonalne
 Jak wspomniałam pozytywne nastawienie jest niezwykle ważne. Postarajmy się więc stworzyć przyjazną atmosferę, która ułatwi świeżo upieczonemu uczniowi start po wiedzę.
Jak to zrobić?
Przede wszystkim nie mówcie dziecku, że nauka w szkole to pasmo wyrzeczeń. Nie straszcie, że nie będzie już miało czasu na zabawę, a pani to już na pewno znajdzie sposób, żeby sobie z nim poradzić. Zamiast tego budujcie pozytywny obraz szkoły:

 • Zwiedźcie z dzieckiem szkołę przed rozpoczęciem roku szkolnego. Pozwólcie, aby na spokojnie zapoznało się z budynkiem, salami lekcyjnymi, a także miejscami takimi jak świetlica czy szatnia.
 • Opowiedzcie o swoich pozytywnych doświadczeniach związanych ze szkołą. Wspólnie obejrzyjcie Wasze szkolne zdjęcia, możecie opowiedzieć o swoich kolegach, nauczycielach czy też zabawnych sytuacjach, które Wam się przytrafiły.
 • Porozmawiajcie z dzieckiem o przedmiotach, które będzie miało w szkole. Pokażcie  mu, ile nowych ciekawych rzeczy będzie teraz robić.
 • Stawiając dziecku wymagania dostosujcie je do jego indywidualnych możliwości.
 • Wzmacniajcie poczucie jego wartości dziecka. Często chwalcie, doceniajcie włożony w wykonanie zadania trud, wspierajcie w rozwiązywaniu problemów, rozmawiajcie na różne tematy zarówno o sprawach przyjemnych jak i tych mniej miłych, często zapewniajcie dziecko o swojej miłości.
 • Wsłuchajcie się w emocje dziecka. Uważnie obserwujcie je i analizujcie zachowanie. W przypadku smutku lub niepokoju wspólnie zastanówcie się nad przyczynami i możliwymi rozwiązaniami.
 • Razem z dzieckiem przygotujcie miejsce do nauki. Zadbajcie by nic nie rozpraszało jego uwagi. Znajdźcie odpowiednie miejsce na tornister, książki i zeszyty. Pomyślcie o dobrym oświetleniu (lampka z lewej strony biurka dla osób praworęcznych) i odpowiednim krześle ( najlepiej gdy jest z regulowaną wysokością siedziska i oparcia).
 • Cieszcie się razem z dzieckiem z nowego tornistra, podręczników oraz przyborów szkolnych.

 

Niezbędne wyposażenie pierwszoklasisty
Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach, przy tak bogatym zaopatrzeniu rynku, skompletowanie wyprawki dla pierwszaka to pestka. Niestety nie do końca jest to prawdą. Trzeba być uważnym i czujnym, aby kupić odpowiedni towar, a nie bubel, który zamiast służyć dziecku rozpadnie się już po pierwszym miesiącu użytkowania. Czasami warto wydać nieco więcej (aczkolwiek nie zawsze wysoka cena idzie w parze z jakością), tak aby zakupiony towar był jakościowo dobry i spełnił swoje zadanie. Równie ważny jak jakość jest wygląd. Pozwólmy dziecku decydować o wyborze koloru, wzoru czy kształtu, tak aby zakupione rzeczy podobały mu się. Poniżej lista najpotrzebniejszych rzeczy.

 • Tornister – Powinien mieć usztywnione plecy i odpowiedniej szerokości szelki. Musi zmieścić wszystkie rzeczy, których dziecko będzie potrzebowało w szkole.
 • Piórnik -  Powinien zawierać: gumkę, ołówek, długopis, temperówkę, kredki czy mazaki, dobrze tnące nożyczki z zaokrąglonymi czubkami. Wyznaczone na określone przedmioty miejsca, ułatwią dziecku utrzymanie porządku i szybsze znalezienie potrzebnej rzeczy. Jeżeli dziecko jest leworęczne, postarajcie się o odpowiednie przybory. Nożyczki, długopis czy ołówek dla leworęcznych można nabyć w sklepach papierniczych.
 • Materiały plastyczne: farby plakatowe, kilka pędzli różnej grubości, kubeczek na wodę, blok rysunkowy i techniczny, papier kolorowy, wycinanki, klej - najwygodniejszy w sztyfcie.  Najprawdopodobniej  dziecko otrzyma listę potrzebnych materiałów od swojej wychowawczyni.
 • Zeszyty – najlepiej 16-kartkowe - w kratkę oraz w 3 linie (te z kolorową liniaturą znacznie ułatwią naukę pisania).
 • Obuwie na zmianę - wygodne, zdrowe i przepuszczające powietrze.  Jeżeli ma sznurowadła sprawdź czy nie są za długie i czy Twoja pociecha poradzi sobie z ich zawiązywaniem – tę umiejętność dziecko powinno już posiadać. (Wiele szkół wymaga aby obuwie miało jasne lub białe podeszwy).
 • Strój na zajęcia fizyczne  - spodenki i koszulka (jeżeli szkoła wymaga to w odpowiednim kolorze).

 

Pierwsze dni w szkole
Aby zmniejszyć stres związany z pierwszymi dniami w szkole przemyślcie i zaplanujcie ich przebieg:

Opowiedzcie dziecku, jak będzie wyglądał pierwszy i kolejne dni w szkole. W razie pytań udzielcie wyczerpujących wyjaśnień, aby dziecko nie miało obaw, że zachowa się niewłaściwie.

Zadbajcie, o to aby rano mieć dość czasu. Niech to będzie spokojny poranek, bez niepotrzebnego pośpiechu i stresu.

Porozmawiajcie z dzieckiem na temat odpowiedniej ilości snu, koniecznej do właściwego funkcjonowania w szkole. Ustalcie godziny zasypiania i wstawania. Dzięki temu mały uczeń będzie w dobrej formie, a Wy nie będziesz tracić czasu na wyciąganie go z łóżka.

Świętujcie pierwszy dzień szkoły, zróbcie uroczysty obiad, zabierzcie dziecko na lody.

 

Uczcie odpowiedzialności i samodzielności.
Rozpoczęcie nauki to odpowiedni moment na usamodzielnianie dziecka. Chociaż czasami ciężko rodzicom to dostrzec, ich pociecha jest już na tyle duża, by poradzić sobie z pakowaniem plecaka, ostrzeniem kredek czy zmianą butów. Pozwólcie więc świeżo pasowanemu uczniowi wykonywać swoje całkiem nowe, fascynujące obowiązki. Nie wyręczajcie go we wszystkim, a wkrótce przekonanie się jak wiele potrafi  i jak świetnie sobie radzi.
Wspólnie  z dzieckiem ustalcie plan dnia. Wyznaczcie godziny snu, odrabiania pracy domowej oraz czas na odpoczynek i zabawę. Wypracowane w ten sposób nawyki na pewno zaowocują w przyszłości.  Jeżeli w porę uczynicie dziecko odpowiedzialnym za odrabianie lekcji, pakowanie plecaka czy przygotowanie potrzebnych do szkoły materiałów,  możecie być pewni, że w przyszłości będzie ono wywiązywało się ze swoich obowiązków. Dzięki temu wy nie będzie musieli dzwonić do kolegów, aby dowiedzieć się, „Co było zadane?”, czy też biegać z zeszytami albo strojem na w-f, bo dziecko zapomniało go zapakować.
Często rozmawiajcie  i bacznie obserwujcie swoje dziecko. Nie ograniczajcie się do pytań: „Jak było w szkole? Czy byłeś grzeczny? I „Co jest zadane do domu?”. Postarajcie się dowiedzieć czy dziecko ma kolegów, jak czuje się w klasie, co robiło na przerwach, czy wydarzyło się coś zabawnego, a może coś je zasmuciło? W pierwszych dniach nauki te informacje pozwolą Wam zorientować się czy dziecko zaaklimatyzowało się w szkole, czy czuje się tam dobrze, czy może potrzebuje pomocy i wsparcia w poszukiwaniu odpowiedniego rozwiązania.

 

Dzieciom, które szczególnie silnie przeżywają pójście do szkoły, proponuję przeczytać „Bajkę o wróbelku Felku” (bajka znajdują się w zakładce „do pobrania”) . Z pewności pomoże ona w oswojeniu lęków i w odpowiedni dla dziecka sposób przybliży szkolne życie.

Udostępnij

Szukaj

Skype

Skontaktuj się ze mną...

NEWSLETTER

Subskrybuj

Jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie nowe informacje zapisz się do Newsletter
Regulamin

Współpraca

logo bez ramki bialy-01

saycoach

logoswierszczykmagoutline

logo-jaroszynscy

logo sos wioski dzieciece