Kapitał na całe życie

Każdy z nas chciałby zapewnić swojemu dziecku jak najlepszą  przyszłość. Co to oznacza? W sumie ilu rodziców, tyle pomysłów.  Dla jednych jest to zapewnienie dobrego wykształcenia, dla drugich odpowiednie zabezpieczenie finansowe,  a dla jeszcze innych zdrowie i udane życie rodzinne. Co więc możemy zrobić, w co wyposażyć nasze dzieci, aby był to „kapitał na całe życie?”

gitaraKażdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Każdy ma cechy i predyspozycje, które wyróżniają go spośród innych. Talent, bo o nim właśnie mowa, jest naszym zasobem, który w porę odkryty i odpowiednio rozwijany może stać się furtką do sukcesu. Po czym go poznamy? Zadowolenie, satysfakcja, pragnienie robienia jeszcze i jeszcze, niezauważalnie upływający czas, to nieodłączne elementy działalności, którą wykonujemy z pasją i zaangażowaniem. Tak właśnie działamy, gdy do czegoś jesteśmy stworzeni, gdy po prostu jest to „to coś”. Czy warto więc go szukać?

No cóż, jeżeli chcemy, aby nasze dziecko mogło czerpać radość i satysfakcję z wykonywanej pracy i nie myślało o kolejnym dniu, jak o najgorszym koszmarze, to  na pewno tak. Posiadanie pasji, co prawda nie jest gwarantem  sukcesu, ale zwiększa prawdopodobieństwo jego odniesienia. Już u małych dzieci zauważyć można wzrost pewności siebie, gdy  mogą czuć się ekspertem w jakiejś dziedzinie. Uzyskanie uznania w oczach kolegów sprawia, że chętniej zabierają głos, wierzą we własne siły i kompetencje, pragną się rozwijać.

Co więc robić, aby owe talenty rozpoznać? W jaki sposób je wspierać, aby w przyszłości mogły być przydatne i w pełni wykorzystane?

Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych testów. Wystarczy trochę czasu, cierpliwości, wnikliwej obserwacji oraz danie dziecku możliwości do swobodnej kreatywnej zabawy. Jest to zadanie zarówno dla rodziców, dziadków, wychowawców w przedszkolu jak i wszystkich innych osób, które przebywają z dzieckiem i mają okazję obserwowania go podczas różnych aktywności. Nie oznacza to jednak, że mamy obarczyć malca niezliczoną ilością dodatkowych zajęć. Dziecko jest przede wszystkim dzieckiem i w głównej mierze powinno spędzać czas na zabawie. W przeciwnym razie, najzwyczajniej w świecie przemęczy się i w efekcie końcowym zamiast rozwoju nastąpi zniechęcenie.  Stymulujmy więc rozwój, lecz nie ograniczajmy dziecięcej spontaniczności. Być może okaże się, że odkryte w dzieciństwie pasje i zainteresowania, będą  zaczątkiem  wspaniałej kariery.

By rozwijać pasje:

• Bądź wzorem, rozwijaj własne hobby, kreatywnie spędzaj czas.
  •  Stwarzaj dziecku okazje do poznania różnorodności świata.
  •   Podążaj za dzieckiem, dostarczaj potrzebnych  informacji.
  •    Zaspokajaj ciekawość poznawczą.
  •     Wspieraj wszystkie zainteresowania, nie krytykuj wyborów.
  •      Nie oczekuj idealnego dzieła, nie poprawiaj.

Najprościej mówiąc: obserwuj, wspieraj i nie przeszkadzaj!