Szczęśliwe dzieciństwo - fanaberia, czy bezdyskusyjna potrzeba…?

„Dzieciństwo to miejsce, gdzie mieszka się przez całe życie”
Rosa Montero

Czy zastanawiałeś się kiedyś w jakim stopniu dzieciństwo wpłynęło na Twoje życie? Czy myślałeś, gdzie byłbyś teraz gdyby niektóre wydarzenia potoczyły się inaczej…? Czy analizowałeś, dlaczego postępujesz właśnie w taki, a nie w inny sposób, czasami sam nie do końca rozumiejąc motywy swojego działania…? Nie…? No właśnie….. Mnie do takich przemyśleń skłoniła pewna, z pozoru niewinna sytuacja.

Czytaj więcej...

Jak rozwijać poczucie własnej wartości u dzieci?

Wszyscy wszystko wiedzą, a jednak…..
Analizując wyniki przeprowadzonych z rodzicami wywiadów, z zadowoleniem stwierdziłam, że wiedza  dotycząca budowania poczucia wartości u dzieci, jest na dość wysokim poziomie. Wiele osób na pytanie: „Jak wychować pewne siebie, zaradne, dziecko?” udzieliło konkretnej, wyczerpującej odpowiedzi, wykazując się zarówno znajomością tematu, jak i właściwą oceną  jego znaczenia w procesie wychowawczym. Oto, w wielkim skrócie,  niektóre z opinii:

Czytaj więcej...

Jak oswoić szkołę?

Rozpoczęcie nauki w szkole jest niewątpliwie wielkim wydarzeniem. To przeżycie zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Towarzyszy mu wiele emocji i rozterek. Rodzice często zastanawiają się: „Czy moje dziecko sobie poradzi? Czy znajdzie kolegów? Czy podoła nowym obowiązkom?” Te i podobne pytania, nieustannie pojawiają się w ich głowach. Również dziecko, na swój sposób, przeżywa ten moment. Rozpoczyna nowy etap, ciekawy lecz zupełnie mu nieznany. Często radość i ekscytacja miesza się z lękiem, obawą, nieśmiałością, niekiedy nawet z przerażeniem.

Czytaj więcej...

Dziecięce przedstawienia – strata czasu, czy czysty zysk?


Zadaniem współczesnej szkoły, zgodnie z podstawowymi założeniami reformy systemu edukacji, jest dbanie o wszechstronny rozwój osobowości ucznia. W związku z tym proces dydaktyczno - wychowawczy powinien przebiegać tak, aby pobudzać jego zainteresowania oraz kształtować takie cechy jak: otwartość, aktywność, kreatywność i zaangażowanie. Świetnym polem do realizacji tego zadania jest szeroko pojęty teatr. Uczeń powinien mieć możliwość bycia zarówno konsumentem, jak i uczestnikiem sztuki teatralnej, a zadaniem nauczyciela jest umożliwienie mu tego i wspieranie w działaniach.

Czytaj więcej...

Kapitał na całe życie

Każdy z nas chciałby zapewnić swojemu dziecku jak najlepszą  przyszłość. Co to oznacza? W sumie ilu rodziców, tyle pomysłów.  Dla jednych jest to zapewnienie dobrego wykształcenia, dla drugich odpowiednie zabezpieczenie finansowe,  a dla jeszcze innych zdrowie i udane życie rodzinne. Co więc możemy zrobić, w co wyposażyć nasze dzieci, aby był to „kapitał na całe życie?”

Czytaj więcej...

„Nie biegaj…, bo się spocisz…., Nie wchodź tam… , bo spadniesz….

Te i podobne przestrogi opiekuńczych dziadków i rodziców można usłyszeć bardzo często. Wystarczy przespacerować się ulicami miasta, odwiedzić osiedlowe place zabaw, czy ogródek jordanowski w miejskim parku. W domu sytuacja nie wygląda lepiej. „Nie rusz, bo się skaleczysz”, „Odejdź, bo się oparzysz”, „Zostaw to, bo zepsujesz” – słychać w trosce o bezpieczeństwo naszych najmłodszych. Nie wspomnę już o wiecznym pośpiechu, który niejako sam przez się sprawia, że wyręczamy dziecko w wykonywaniu nawet tak podstawowych czynności samoobsługowych jak zakładanie butów, ubieranie, zapinanie guzików czy jedzenie.

Czytaj więcej...

Czy mamy wpływ na poziom inteligencji?

Jest faktem bezspornym, że inteligencja odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka. Generalnie „Inteligentna osoba” to ktoś, kto posiada wiedzę oraz umiejętność szybkiego myślenia, kojarzenia faktów, abstrakcyjnego rozumowania, wykonywania działań na liczbach, radzenia sobie z materiałem słownym.

Czytaj więcej...

Dzieci odbierające świat inaczej

Pojawienie się dziecka to wielkie wydarzenie w życiu każdej rodziny. Pierwszy uśmiech, pierwszy ząbek, pierwszy postawiony samodzielnie krok, pierwsze wypowiedziane słowo, to chwile na które każdy rodzic czeka i pamięta do końca życia. Zdarza się jednak, że radość i spokój rodziców zostają zburzone. Czujni na wszelkie przejawy innego zachowania, to właśnie oni najczęściej informują lekarza

Czytaj więcej...

Szukaj

Skype

Skontaktuj się ze mną...

NEWSLETTER

Subskrybuj

Jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie nowe informacje zapisz się do Newsletter
Regulamin

Współpraca

logo bez ramki bialy-01

saycoach

logoswierszczykmagoutline

logo-jaroszynscy

logo sos wioski dzieciece